طبق نظر روانشناس سر شناس آمریکایی Robert J. Sternberg، خلاقیت را می‌توان به طور کلی بدین صورت تعریف کرد:” پروسه تولیدی که هم ارجینال باشد و هم ارزشمند“. خلاقیت بطور کلی راجع به پیدا کردن راه‌حل‌های جدید حل مسئله و رسیدن به موقعیت‌های جدید است. خلاقیت یک مهارت مختص هنرمندان، موسیقی دانان یا نویسنده‌ها نیست بلکه یک مهارت مفید برای همه مردم در تمام مراحل زندگی است. اگر تاکنون به فکر افزایش خلاقیت ذهن خود افتاده‌اید، مطالعه این نکات می‌توانند برای شما مفید باشند.

ideas1

۱- خود را متعهد کنید که خلاقیت خود را افزایش دهید
قدم اول در راه افزایش خلاقیت این است که کاملا خود را وقف گسترش خلاقیت کنید. برنامه‌های خود را نیمه کاره رها نکنید. هدف داشته باشید، از کمک‌های دیگران استفاده کنید و هر روز برای پرورش مهارت‌های خود زمان بگذارید.
۲- در یک کار تخصص پیدا کنید
یکی از مهمترین راه‌های پرورش خلاقیت در هر فرد، تمرکز روی یک تخصص خاص است. با داشتن شناخت کافی از همه ابعاد یک موضوع، توانایی ذهنی بهتری در پیدا کردن راه‌های جدید و منحصر به فرد در حوزه تخصصی خود پیدا خواهید کرد.
۳- کنجکاوی خود را قدر بدانید
یکی از موانع مهم پرورش خلاقیت افراد، سرکوب حس کنجکاوی آنها است. وقتی راجع به موضوعی کنجکاو می‌شوید خود را تشویق کنید نه اینکه خود را سرزنش کنید. به خود این شانس را بدهید که با حس کنجکاوی موضوعات جدیدی را مورد کاوش قرار دهید.
۴- گاهی خلاقیت به خودی خود ارزشمند است
اگر چه تشویق کردن خودتان نیز مهم است ولی از آن مهم تر این است که انگیزه درونی خود را متحول نمایید. گاهی ارزش واقعی خلاقیت، خود فرآیندی است که در آن قرار گرفته‌اید و نه لزوما خروجی‌ای که انتظار دارید از آن حاصل شود.
۵- برای ریسک کردن مشتاق باشید
هنگامی که می‌خواهید توانایی‌های مربوط به خلاقیت خود را گسترس دهید، نیاز دارید برای اینکار اصل ریسک کردن را هم بپذیرید. این اصل که هر کوششی نباید لزوما به موفقیت منجر شود را سر لوحه کار خود قرار دهید و متوجه باشید که هر بار که این خطر را به جان می‌خرید عملا در پروسه افزایش خلاقیت قرار دارید و حتی شکست در این مرحله می‌تواند ضامن موفقیت‌های آتی باشد.
۶- اعتماد به نفس داشته باشید
عدم اعتماد به نفس موجب کاهش خلاقیت می‌شود و اینجاست که اهمیت اعتماد به نفس در مقوله خلاقیت آشکار می‌شود. پیشرفت‌ها و تلاش‌های خود را یادداشت کنید و همیشه به دنبال راهی باشید تا از خلاقیت خود سپاس گذار باشید.
۷- برای پرورش خلاقیت وقت بگذارید
شما نمی‌توانید بدون اختصاص وقت کافی برای پرورش قوه خلاقیت انتظار پیشرفت داشته باشید. هر هفته ساعات مشخصی از زمان خود را برای تمرکز روی موضوعات مختلف مربوط به خلاقیت اختصاص دهید.
۸- گرایش به دید منفی نسبت به امور، قوه‌ی خلاقیت را تضعیف می‌کند
بر اساس پژوهشی که در سال ۲۰۰۶ در مجله National Academy of Science منتشر شد، مثبت اندیشی می‌تواند روی فکر خلاقانه اثر مثبت بگذارد. طبق نظر دکتر Adam Anderson که یکی از نویسندگان مقاله مذکور بود؛ اگر برای کار خود نیاز به خلاقیت دارید؛ لازم است در مکانی باشید که حس خوشایندی را به شما القاء می‌کند. حذف منفی بافی‌های ذهنی و خود انتقادی بی‌مورد می‌تواند در رشد خلاقیت شما تاثیر بگذارد.
۹- از شکست خوردن نترسید
ترس از اینکه ممکن است شکست بخورید یا تلاش‌هایتان به ثمر نرسد، می‌تواند تفکر شما را دچار اختلال کند. هر زمان با چنین وضعیت روانی روبرو شدید، به خود یاد آوری کنید که اشتباه، همیشه جزیی از کار است. گه گاه در مسیر موفقیت ناچارید لنگان لنگان جلو بروید، ولی مهم این است که در مسیر درست دستیابی به هدف قرار گرفته اید.
۱۰- طوفان ذهنی برای الهام ایده‌های جدید
استفاده از طوفان ذهنی یا Brainstorming یک روش شناخته شده هم در کارهای آموزشی و هم در دنیای حرفه‌ای است اما از همین تکنیک برای پرورش خلاقیت در افراد هم استفاده می‌شود. قدم نخست دراین کار این است که از قضاوت منفی و خود انتقادی دوری کنید، سپس تمام ایده‌ها و راه‌حل‌های ممکن را روی کاغذ بیاورید. هدف اولیه این است که هرچقدر می‌توانید در یک مدت محدود ایده و راه حل ارائه کنید. سپس بر روی پیرایش و تصفیه ایده‌های خوب تمرکز کنید تا به بهترین انتخاب ممکن برسید.

نوشته : Kendra cherry : متخصص روانشناسی

به زودی ... !